پنجشنبه 1399/11/23 - 08:57 tehranebozorg
رونمایی از سامانه تامین و نذر کالاهای سلامت محور (سیتاکس )

افتتاح خط تولید نانو ماسک سیتاکس – اپکس در دهه فجر انقلاب اسلامی توسط جهادگران گروه جهادی شمس

از سامانه تامین و نذر کالاهای سلامت محور (سیتاکس ) و خط تولید نانو ماسک سیتاکس – اپکس در دهه فجر انقلاب اسلامی توسط گروه جهادی شمس  رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج سازندگی تهران بزرگ :دکتر زالی در مراسم رونمایی از سامانه سیتاکس و افتتاح خط تولید نانوماسک سیتاکس_اپکس، گفت: خوشبختانه در حال حاضر نیازهای کمی کشور در حوزه تجهیزات حفاظتی مقابله با کرونا مرتفع شده است.

و هم اکنون شاهد تحقق دستاوردهای سترگ خودکفایی ملی در عرصه های مختلف مبارزه با بیماری کرونا هستیم.
وی با اشاره به پیچیدگی های ویروس کرونا، گفت: البته در عین حال فرصت هایی نیز به واسطه این بیماری خلق شده و ما امروز دستاوردهای قابل توجهی در این حوزه کسب کرده ایم که امکان تبادل بین المللی نیز دارد.
دکتر زالی با بیان اینکه در روزهای نخست شیوع کرونا در کشور، با کمبود اقلام بهداشتی و حفاظتی رو به رو بوده ایم، یادآور شد: در آن روزها کادر بهداشت و درمان کشور تن بر آتش این بیماری زدند و تا ابد تاریخ از این قهرمانان سلامت به نیکی یاد خواهد کرد.


فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران پاشنه آشیل مبارزه با بیماری کرونا را برای کادر درمان تجهیزات حفاظتی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه امروز بعد از حدود یک سال از نظر تجهیزات حفاظتی در شرایط بسیار مطلوب و فوق استانداردی به سر میبریم و نیازهای کمی ما مرتفع شده است و می توانیم در عرصه صادرات این محصولات نیز گامی بلند برداریم.
دکتر زالی با بیان اینکه علی رغم تغییر سیمای بیماری همچنان مهمترین استراتژی در برابر این ویروس فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مداوم دستهاست، تصریح کرد: ماسک یکی از سنگرهای اصلی ما در برابر این بیماری است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه از نخستین روزهای شیوع کرونا در کشور بر ضرورت اجتناب ناپذیر استفاده از ماسک برای مقابله با کرونا تاکید شد، گفت: ماسک علاوه بر کاهش انتقال بیماری بر میزان چرخش ویروس نیز اثرگذار است.
وی در ادامه تاکید کرد: استفاده از ماسک در محیط های اجتماعی شرط لازم است، اما کافی نیست. دکتر زالی با اشاره به اثربخشی استفاده از نان و ماسک، بر اهمیت کیفیت مطلوب ماسک ها در جلوگیری از انتقال ویروس تاکید کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره بر ضرورت گسترش فرهنگ تجارت الکترونیک، گفت: مردم می توانند با مراجعه به سامانه سیتاکس که سامانه تامین و نذر سلامتی با وجود تنوع در اقلام حفاظتی از جمله ماسک و مواد ضدعفونی و ... انتخاب درستی داشته باشند
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه دسترسی آسان ، خرید از برندهای با کیفیت دارای مجوز از وزارت بهداشت ،پرداخت امن و حضور طیف گسترده محصولات مقابله با کرونا و مقایسه قیمت ها از ویژگی های این سامانه است ، بیان کرد : قطع دست واسطه ها و ارتباط مستقیم تولید کننده و مصرف کننده نهایی از مزایای مهم این سامانه است و ما از گروه جهادی شمس یا شهدای مدافع سلامت برای انجام این مهم سپاسگزاریم.
دکتر زالی همچنین با اشاره به اینکه افرادی که از نظر اقتصادی ضعیفترند، در برابر کرونا آسیب پذیرترند، استفاده از این سامانه (www.sitax.ir) را فرصت مناسبی برای تامین ماسک افراد کمتر برخوردار از طریق فراهم کردن امکان نذر سلامتی عنوان کرد.
به گفته دکتر علیرضا زالی نتایج یک مطالعه در تهران نشان می دهد ۷۵ درصد بیمارانی که در بیمارستان ها بستری شدند، از ماسک استفاده می کردند اما بخش عمده‌ای از آنان در محیط هایی حضور داشتند که امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی وجود نداشته است.

وی همچنین در پایان با اشاره به نقش پررنگ اجرای طرح محله محور شهید سلیمانی در مبارزه با بیماری کرونا، از جهادگران و دست اندرکاران این طرح تشکر و قدردانی کرد.
در ادامه این مراسم سردار سرتیپ پاسدار محمدحسین سپهر جانشین سازمان بسیج مستضعفین و رییس قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه هرگاه در مسئله ای ملی از ظرفیت های مردمی در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بهره گرفته شده است، به خوبی از چالش عبور کرده ایم، از مشارکت و تلاش های نیروهای مردمی در عرصه مقابله با کرونا قدردانی کرد.
وی با اشاره به حضور و مشارکت بسیج در عرصه مقابله با کرونا از نخستین روزهای شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: برای پیشبرد طرح شهید سلیمانی باید هر خانه را به یک پایگاه سلامت تبدیل کرده و در هر خانواده یک عضو را به عنوان مسئول سلامت خانواده آموزش داده و تربیت کنیم.
وی همچنین بر ضرورت خلق یک سبک زندگی نوین در کشور برای تاب آوری در برابر شرایط سختی همچون شیوع کرونا تاکید کرد و گفت: هر کشوری که از این بیماری سربلند بیرون بیاید، بدون شک یکی از ابر قدرت های جدید دنیا خواهد بود.

غلامرضا حسن پور ، رییس سازمان بسیج اصناف کشور نیز  در مراسم رونمایی از سامانه تامین کالاهای سلامت محور و خط تولید نانو ماسک سیتاکس – اپکس   اظهار امیدواری کرد که در آینده امکان صادرات گسترش پیدا کند.
وی ادامه داد: موضوع صادرات ماسک را به کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی را دنبال می کنیم و به پیش می بریم.سال ۹۹ را با تولید ماسک شروع کردیم و اکنون سال به پایان نرسیده به مرحله ای رسیده ایم که در پی توسعه صادرات ماسک هستیم.

وی اضافه کرد: صادرات ماسک حتما با مدیریت مصرف داخلی انجام خواهد شد، تا هموطنان دچار کمبود در این زمینه نشوند.
دکتر حسن پور که در مراسم رونمایی از سامانه سیتاکس (www.sitax.ir) که تامین و نذر کالاهای سلامت محور و افتتاح خط تولید نانو ماسک گروه جهادی شمس (شهدای مدافع سلامت) سخن می گفت ادامه داد: در حال حاضر در ۵۰۰ واحد صنفی و تولید، روزانه ۲۰ میلیون ماسک استاندارد تولید می کنیم. این موفقیت توانست خطری که‌ سلامت عمومی را تهدید می کرد به طور چشمگیری کنترل کند.
حسن پور بر لزوم ارتقا کیفیت محصول ماسک تاکید کرد و گفت: هرچه کیفیت ماسک بیشتر شود شاهد ارتقا سلامت و کاهش مرگ و میر خواهیم بود.
مسئول بسیج اصناف، بازار و فعالیت های اقتصادی کشور ادامه داد: ما بر تولید ماسک نظارت می کنیم، هرکارگاهی در این زمینه کاری با حضور سازمان غذا و دارو و سازمان بسیج اصناف و اداره کل تجهیزات پزشکی در کشور، راه اندازی می شود.

وی ضمن تشکر از زحمات دکتر اسماعیل رهدار از مسئولین و طراحان این سامانه و گروه جهادی شمس  ابراز امیدواری کرد که افتتاح سامانه سیتاکس که بیش از 4 ماه برای بهره برداری آن زمان صرف شده است و توسط نخبگان بسیجی صورت گرفته است باعث کوتاهی دست دلالان شود و این سامانه حلقه اتصال مطمئنی بین تولید کننده و مصرف کننده برقرار نماید.
از سخنرانان دیگر مراسم ، دکتر آریانپور ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بود که این رویداد را به فال نیک گرفت و بیان کرد همه باید دست در دست هم برای مقابله با کرونا متحد شویم و ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی ، دسترسی سریع و مناسب به اقلام محافظتی را برای برخورداری مردم عزیز کشورمان فراهم آوریم.
دکتر سعادت شریعتی ، معاونت بازرسی ویژه ریاست جمهوری نیز اقدام گروه جهادی شمس را اقدامی درخور سپاس دانست و برای دست اندرکاران سامانه برای فعایت در حوزه مقابله با کرونا ، آرزوی موفقیت کرد.

دکتر اسماعیل رهدار از مسئولین سامانه سیتاکس، بیان کرد: 79/4 میلیارد نفر در سرتاسر جهان از اینترنت استفاده می‌کنند و با توجه به آمار روزافزون جمعیت جهانی و در نظر گرفتن 8/7 میلیارد جمعیت جهان، تعداد کاربران اینترنت، 4/61درصد جمعیت جهانی است و ایران در پایان سال 2000 با 66 میلیون و 131 هزار نفر جمعیت، 250 هزار کاربر اینترنت داشت، اما در یک سوم ابتدایی سال 2020، با 83 میلیون و 992 هزار نفر جمعیت، 67 میلیون و 602 هزار کاربر اینترنت (پانزدهمین کشور جهان) دارد که بر این اساس، طی دو دهه اخیر شاهد 27 درصد رشد نفوذ اینترنت در کشور بودیم. دکتر رهدار ادامه داد : ضریب نفوذ اینترنت در ایران  ۹۴ درصد است یعنی ازهر ۱۰۰ نفر در کشور ۹۴ نفر از اینترنت استفاده می‌کنند و در این میان سهم نفوذ اینترنت ثابت 95/10 درصد و سهم نفوذ اینترنت موبایل 05/83 درصد اعلام شده است. وی بیان کرد : تا پایان خردادماه ۹۹ بالغ بر ۷۸ میلیون و ۸۶ هزار و ۶۶۳ نفر در ایران از اینترنت استفاده می‌کنند و به بیان دیگر مشترک اینترنت هستند. که از این تعداد ۶۸ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۱۵ نفر مشترک اینترنت موبایل و ۹ میلیون و ۹۴ هزار و ۵۴۸ نفر مشترک اینترنت ثابت هستند و ایران با برخورداری از ۴۵ میلیون دارنده تلفن هوشمند در جایگاه دوازدهم دنیا قرار دارد.

وی تعداد وب‌سایت‌های تجارت الکترونیکی در کشور را بیش از ۳۰۰ هزار سایت عنوان کرد که تعداد کل واحدهای کسب‌و‌کار الکترونیکی دارای «ای‌نماد» بیش از ۶۱ هزار واحد هستند.
که از این میان ۴۲ درصد واحدهای کسب‌و‌کار الکترونیکی در زمینه ارائه کالا، ۳۴ درصد ارائه خدمات و ۲۴ درصد در ارائه کالا و خدمات فعالیت می‌کنند.
و مجموع حجم کل گردش مالی تجارت الکترونیک در کشور بیش از4230 هزار میلیارد ریال (2961 هزار میلیارد ریال سهم پرداخت‌ از درگاه الکترونیک) است و در سال 98 بیش از 5/1 میلیارد تراکنش در حوزه تجارت الکترونیک ثبت شده است  و میانگین مبلغ هر تراکنش با رشد 49 درصدی به 279 هزار تومان رسیده است.

دکتر رهدار افزود : در ۶ ماهه نخست امسال تعداد تراکنش های اینترنتی ۷۶۵ میلیون بود که این عدد در مدت مشابه سال قبل، ۵۰۴ میلیون تراکنش را تجربه کرده بود و بر همین اساس در نیمه نخست سال جاری رشد تراکنش های اینترنتی ۵۲ درصد ثبت شده است که این مهم اهمیت تجارت الکترونیک را می رساند و گروه جهادی شمس با لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص کمک مومنانه اقدام به اختصاص نذر سلامتی بعنوان یکی از ارکان مهم سامانه نموده است .

مهندس محمد حسین وفامهر، مسئول گروه جهادی شمس نیز با بیان خصوصیات سامانه سیتاکس به آدرس www.sitax.ir  بیان کرد: شهروندان می‌توانند با شرکت در پویش نذر سلامتی که به همت ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران در سامانه راه‌اندازی شده است، در مسیر مبارزه با ویروس کرونا گام بردارند.
مهندس وفامهر افزود :  دسترسی همه اقشار جامعه به اقلام بهداشتی و تجهیزات حفاظت فردی همچون ماسک و مواد ضدعفونی کننده و همچنین مجهز شدن مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به اقلام مقابله با ویروس کرونا و جلوگیری از شیوع بیماری از طریق این سامانه به راحتی امکان پذیر است.


در ادامه این مراسم با حضور دکتر زالی، سردار سپهر و دکتر آریانپور ، دکتر محمدی ( مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو ) و دکتر شریعتی و  جمعی از مسئولان از سامانه تامین و نذر کالاهای سلامت محور( سیتاکس) رونمایی شد. سامانه سیتاکس به آدرس www.sitax.ir، یک سامانه یکپارچه برای تامین کالاهای سلامت محور و نذر سلامتی با محوریت مقابله با ویروس منحوس کروناست که توسط گروه جهادی شمس (شهدای مدافع سلامت) راه اندازی شده است. در بخش دیگری از این مراسم نیز با برقراری ویدئو کنفرانس، خط تولید نانوماسک سیتاکس_اپکس نیز افتتاح شد .
مهندس جلال نوعی مسئول انجام پروژه خطوط تولید ماسکهای نانو 3 لایه جراحی و N95  و N99بیان کرد : تحقیقات نشان می‌دهد تنها ماسکی که می‌تواند از ورود ویروس‌ها به بدن جلوگیری کند، ماسک نانو است. ماسک نانو به دلیل دارا بودن لایه نانو الیاف علاوه بر لایه‌های فیلتر دیگر، توانایی بالایی در جلوگیری از ورود آلاینده‌ها و ذرات معلق در هوا به بدن را دارند.
وی ادامه داد: یکی از انواع ماسک نانو، ماسک‌هایی با پسوند N هستند که به دسته‌های N۹۵، N۹۹ و N۱۰۰ تقسیم می‌شوند. عدد بعد از N در این ماسک‌ها طبق استاندارد NIOSH آمریکا نشان دهنده درصد بازده فیلتراسیون ماسک است. مهندس نوعی با بیان اینکه بر روی پارچه ملت بلون ، لایه ای نانو کشیده شده است بیان کرد که این ماسک را برای عموم مردم با قیمت زیر 1500 تومان عرضه می کنیم.
و در پایان  از زحمات سردار سرتیپ پاسدار محمدحسین سپهر جانشین سازمان بسیج مستضعفین و رییس قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح با اهدا تندیس فرشته مهر مهر که نماد سپاس از خادمان  سنگر مقابله با بیماری کرونا است تقدیر بعمل آمد .
همپنین با کاشت 2 نهال درخت در منطقه بام لند تهران به نام دکتر علیرضا زالی و دکتر غلامرضا حسن پور ، از زحمات این دو جهادگر عرصه سلامت نیز تقدیر بعمل آمدو در خاتمه از سایر جهادگران عرصه سلامت نیز با حضور مسئولین امر تقدیر بعمل آمد که عبارتند از : 
1.    سرکار خانم دکتر مژگان کریمی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
2.    سرکار خانم مهندس آیدا خلیلی ( مدیر گروه سلامت دارو پویان)
3.    مهندس محمد حسین وفامهر مسئول گروه جهادی شمس
4.    مهندس حجت افضلی مسئول سامانه سیتاکس
5.    مهندس روح اله کاظمی مدیر روابط عمومی سامانه سیتاکس
6.    مهندس جلال نوعی (گروه صنعت سلامت آیسان)
7.    مهندس محمد رحیمی ( گروه سورین تهویه آروین)
8.    مهندس سید محمد مهدی صادقی ( گروه هلسا سلامت)
9.    آقای محسن عدالتخواه (بسیج اصناف کشور)
10.    آقای مسعود امرالهی (بسیج اصناف کشور)
11.    دکتر کاوه حاتمی ( گروه همیشه سبز) 
12.    آقای بختیاری ( بسیج سازندگی سپاه محمد رسول ا...)

 

افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 10


 

افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس

 
 

افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 2


 

افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 3 

افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 3افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 4افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 5


 

افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 6


 

افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 7افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 8افتتاح خط تولید ماسک سیتاکس گروه جهادی شمس 9